طبقه بندی کابل ها و سیم ها باید با دقت مناسبی انجام شود چرا که یک اشتباه کوچک باعث به خطر افتادن امنیت سیم ها و سلامت آن ها می شود. در زمینه تهیه بست کمربندی نیز باید توجه داشته باشیم و امکان استفاده از آن ها در مقابل اشعه ماورای بنفش (UV) و مکان های دیگر متناسب با هدف مورد نظر را مورد بررسی قرار دهیم.
بست کمربندی چیست؟
بست کمربندی یا بست زیپی نوعی نگهدارنده است که برای دسته بندی کابل ها و سیم های الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. این بست ها دارای کارکردهای متفاوتی هستند و می توان از آن ها برای بستن دو جسم به یکدیگر استفاده کرد. به علاوه، با توجه به قیمت مناسب و امکان استفاده راحت از آن، در صنایع مختلفی از جمله صنعت برق برای فیکس کردن کابل ها، مصارف خانگی و غیره کاربرد دارد.

انواع بست کمربندی کدام است؟
به طور کلی بست کمربندی به دو دسته قابل تقسیم است: بست کمربندی پلاستیکی، بست کمربندی استیل
بست پلاستیکی: برای تولید این نوع بست ها از نایلون و پلی آمید استفاده می شود و در برابر کشش مقاومت زیادی دارند. این نوع بست یکی از انواع کالاهای وارداتی است که دارای رنگ های متفاوتی می باشد اما رنگ های سیاه و سفید، پرطرفدارترین رنگ این نوع بست می باشد.
این بست ها عموما در کیسه های خلا بسته بندی شده اند و نکته حائز اهمیت در استفاده از آن ها این است که نباید قبل از استفاده از بست ها، کیسه ها را باز کرد و در صورت باز شدن کیسه، محتویات آن را باید طی مدت 30 روز استفاده کرد.
بست استیل: عملکردی شبیه نوع پلاستیکی آن دارد با این تفاوت که این نوع بست برای مواردی با مقاومت زیاد مانند خوشه کردن شیلنگ ها و لوله ها مورد استفاده قرار می گیرد.

بست کمربندی استیل

کاربرد و انواع بست کمربندی پلاستیکی
از بست های پلاستیکی می توان برای جلوگیری از تکان خوردن و لرزش کابل ها استفاده کرد. به علاوه این نوع بست می توان برای بست کردن ابزارها، نظم بخشیدن به باکس و جعبه ها و نیز اتصالات برقی استفاده کرد. از موارد دیگر کاربرد آن ها می توان به استفاده از آن توسط نیروهای نظامی و پلیس برای دستبند زدن موقت به مجرمان و یا استفاده از آن در فروشگاه برای بستن برچسب قسمت به یک محصول، استفاده در اتاق های سرور و شبکه های کامپیوتری برای گروه بندی کابل ها، و نیز اتصال اشیا و اجسام به دیواره ها اشاره کرد.

بست های پلاستیکی را می توان به دو نوع کلی تقسیم کرد: پلی آمید 66، پلی آمید 46

بست پلاستیکی پلی آمید 66

این نوع بست ها که در مقابل اشعه ماورای بنفش دارای مقاومت مناسبی نبوده، به طور معمول برای مصارف عمومی در محیط های سربسته استفاده می شوند. زیرا در صورت قرار گرفتن در محیط آفتابی به مدت طولانی، ماندگاری و دوام آن ها کاهش یافته و دچار پوسیدگی می شوند. این نوع بست ها معمولا دارای رنگ متمایل به سفید یعنی همان رنگ طبیعی پلی آمید 66 می باشند؛ با این وجود رنگ های دیگر آن، به درخواست افراد قابل سفارش می باشد.

بست کمربندی پلی آمید 46

بست پلاستیکی پلی آمید 46: این نوع بست ها برعکس نوع قبلی، در برابر نور خورشید و نیز تغییرات آب و هوایی دوام بیشتر و طولانی تری داشته و به راحتی پوسیده نمی شوند. به علاوه، در برابر اشعه فرابنفش و آفتاب مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. از این بست ها که عمدتا به رنگ سیاه می باشند، میتوان در فضای مسقف یا باز استفاده کرد.

ویژگی های بست کمربندی پلاستیکی
از جمله ویژگی ها و محاسن این نوع بست می توان به موارد زیر اشاره کرد:
مقاومت در برابر خوردگی، خاصیت عایقی مناسب، قیمت مناسب، تنوع اندازه، قابل استفاده در صنایع پوشاک، برق و صنایع غذایی، تنوع رنگ (بست های رنگی دارای مقاومت کم تری در مقایسه با رنگ های سفید و سیاه هستند)
عوامل تعیین کننده قیمت بست کمربندی
فاکتورهای زیادی بر قیمت بست کمربندی تاثیرگذار می باشند که از جمله می توان به متریال و مواد به کار رفته در آن اشاره کرد. به طور کلی، قیمت بست کمربندی استیل نسبت به نوع پلاستیکی آن گران تر می باشد. در میان بست های پلاستیکی نیز، با توجه به مقاومت بیشتر نوع دوم یعنی پلی آمید 46 دارای قیمت بیشتری نسبت به نوع اول می باشد.

هیچ محصولی یافت نشد.