به منظور اندازه گیری دقیق کمیت های فیزیکی در صنایع مختلف از ابزار و تجهیزاتی استفاده می کنند که به مجموعه آنها، تجهیزات ابزار دقیق گفته می شود. این تجهیزات می تواند شامل نمایشگرها، کنترلرها، سنسورها، ترانسمیترها و… باشد. این ابزار و وسایل از اجزای کلی به نام های اندازه گیر، کنترل کننده و ادوات خروجی تشکیل می شوند.
هنگام خرید این تجهیزات بایستی به اجزای تشکیل دهنده آن دقت کرده و متناسب با نیاز و نوع پارامتری که قرار است اندازه گیری شود، ابزار مورد نظر را انتخاب و خریداری نمود.
یکی از بخش های تجهیزات ابزار دقیق، اندازه گیر است که مقدار واقعی ماده مورد نظر را نشان می دهد. در صنایع مختلف مواردی که با این تجهیزات می توانند اندازه گیری شوند شامل فشار، درجه حرارت، ارتفاع مایعات، جریان سیالات مختلف و… هستند.
کنترل کننده ها نیز وظیفه کنترل مواد اندازه گیری شده را در صنایع مختلف بر عهده دارند و با پیشرفت صنعت، ابزارهای کنترل نیز پیشرفت چشمگیری داشته اند.
ادوات خروجی یا محرک ها نیز تجهیزاتی هستند که مطابق با سیگنال های خروجی در قسمت کنترل کننده عمل می کنند. این وسایل می تواند شامل الکتروموتورها و یا شیرهای کنترل باشد.

عوامل موثر در انتخاب تجهیزات ابزار دقیق

برای انتخاب و خرید تجهیزات مناسب، بایستی تخصص لازم را داشت. همچنین باید در رابطه با شرکت های تولید کننده این ابزار اطلاعات دقیقی داشت و تجهیزات مناسبی برای پروژه مورد نظر از نظر کیفیت و قیمت خریداری کرد. نصب تجهیزات ابزار دقیق نیز بایستی توسط فرد متخصص و ماهر انجام شود.
علاوه بر این هنگام خرید این ابزار و همچنین نصب آن بایستی به استانداردهای مربوط به این ابزار و تجهیزات دقت کرد. این استانداردها ممکن است بین المللی و یا داخلی باشد. استانداردهای ابزار دقیق به سه بخش مواد و متریال، ساختار و الکتریکال تقسیم می شوند.
یکی از عواملی که هنگام فروش و خرید تجهیزات ابزار دقیق بایستی به آن توجه کرد، شرایط محیطی است که این تجهیزات قرار است در آن کار کنند. از این شرایط محیطی می توان به درجه حرارت محیط مورد نظر، میزان رطوبت یا بارندگی و خشکی هوا، وجود ذرات معلق در هوا و… اشاره کرد. بنابراین هنگام نصب نیز بایستی تمامی این شرایط را مورد بررسی قرار داد.
قیمت این تجهیزات نیز با توجه به عوامل مختلفی مانند برند و شرکت سازنده ابزار دقیق، درجه کیفیت محصول، سال ساخت آن، خدمات پس از فروش و گارانتی، نو یا دسته دوم بود این ابزار و… مشخص می شود. علاوه بر این هنگام خرید این محصولات بایستی به کیفیت مواد اولیه مورد استفاده در ساخت تجهیزات نیز دقت نمود.

هیچ محصولی یافت نشد.