یکی از تجهیزات و عناصر مهم در دستگاه های پنوماتیک، شیلنگ پنوماتیک است. در این گونه سیستم ها، گاز فشرده شده بایستی به صورت کاملا ایمن و مناسب انتقال پیدا کرده و جا به جا شود. این کار به وسیله شیلنگ های پنوماتیک انجام می شود. این شلنگ ها سیالات را با کمترین اصطکاک منتقل می کند.

اجزای مختلف در سیستم های پنوماتیک، به صورت مستقیم به وسیله این شلنگ ها به به خطوط انتقال هوا وصل می شوند. کاربرد شیلنگ های پنوماتیک در سیستم های بادی است که بایستی با توجه به سایر اتصالات و اجزای این سیستم ها انتخاب شوند. در واقع ابعاد و اندازه شلنگ باید با توجه به نوع شیرها و لوله ها مشخص شود.

ساختار این نوع شیلنگ ها به منظور انتقال هوا، معمولا با استفاده از الیاف های نساجی مقاوم سازی می شوند. اما این شلنگ ها می توانند با استفاده از یک ماده نیز تولید شوند. شلنگ پنوماتیک با یک یا چند لایه از الیاف، از سمت داخل آن مقاوم می شوند. همچنین از طرف بیرون نیز با استفاده از لایه های محافظ، مستحکم می شوند.

میزان قطر و نوع این نوع شلنگ ها، با توجه به میزان هوایی که قرار است از آن منتقل شود، انتخاب می شود. بنابراین اگر قطر شلنگ بیش از حد کوچک باشد، جریان هوا با افت فشار شدید مواجه می شود.
انواع مواد تشکیل دهنده شلنگ پنوماتیک
شیلنگ های پنوماتیک از ترموپلاستیک ساخته می شوند. این ماده دارای انواع مختلفی بوده که از مواد پلیمری تشکیل می شود و در مقابل حرارت بالا بدون آن که تغییر شیمیایی در آن به وجود بیاید، ذوب می شود.

یکی از انواع ترموپلاستیک ها، پلی اورتان است که در ساخت شلنگ پنوماتیک از آن استفاده می شود. شلنگ های ساخته شده از پلی اورتان، در مقابل سایش و پیچ خوردن مقاومت بالایی دارد. دمایی که این نوع شلنگ می تواند تحمل کند تا 80 درجه سانتیگراد بوده و فشار کاری آن تا 24 بار است.

شیلنگ های پلی اتیلن نوع دیگری است که در مقابل مواد شیمیایی مقاومت بالایی دارد. همچنین از انعطاف پذیری مناسبی نیز برخوردار بوده و قیمت آن نسبت به سایر شلنگ ها مناسب تر است.

شلنگ های پنوماتیک شفاف یا نایلونی، از جنس پلی آمید هستند. این نوع از شلنگ ها دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که باعث کاربرد زیاد آن در سیستم های بادی شده است. قطر شلنگ پلی آمید ثابت بوده و دارای شعاع خمش مناسبی است. همچنین وزن کمی داشته و بسیار مستحکم است. علاوه بر این نسبت به سایر شلنگ های پنوماتیک، تحمل فشار بیشتری دارد و رطوبت بسیار کمی نیز در حین کار به خود جذب می کند.

یکی دیگر از موادی که در ساخت شلنگ پنوماتیک از آن استفاده می شود و یکی از محصولات مهم در صنایع پتروشیمی است، پلی وینیل کلراید یا پی وی سی می باشد. این شلنگ ها نیز انعطاف پذیری مناسبی دارند و بسیار سبک هستند. شلنگ های PVC می توانند بدون آن که آسیبی ببینند، به صورت مداوم استریلیزه شوند.

پلی پروپیلن ماده دیگری است که از سایر موادی که به وسیله آن‌ها شلنگ های پنوماتیک ساخته می شوند، سبک تر است. همچنین در مقابل مواد شیمیایی و حرارت مقاومت بسیار بالایی دارند. انعطاف پذیری و مقاومت بالای آن باعث شده تا در شرایط سخت با عملکرد مناسبی کار کنند. این نوع شلنگ ها در مواردی که دارای فشار بالا و ارتعاش است، انتخاب مناسبی هستند.

نمایش دادن همه 3 نتیجه