یکی از پرکاربردترین انواع اتصالات فشار قوی که دارای تنوع زیادی هستند، اتصالات (واسطه) BSP می باشد. این نوع واسطه ها، اتصالات دنده انگلیسی هستند که مطابق با استاندارد BSP ساخته و تولید می شوند. این اتصالات یکی از پر مصرف ترین محصولات در بازار ایران هستند که حدود 100 نوع دارند.
اتصالات BSP معمولا در سیستم های هیدرولیک و یا در سیستم های سوخت رسانی و با فشار بسیار بالا به کار برده می شوند. این نوع اتصالات با استفاده از فولاد ضد زنگ و یا کربن استیل ساخته می شوند. بنابراین دارای مقاومت و دوام بسیار بالایی هنگام استفاده هستند.
به منظور انتخاب و خرید اتصالات (واسطه) BSP بایستی شرایط محیطی که این محصول قرار است در آن نصب شده و کار کند را به طور کامل بررسی کرده و مطابق با آن اتصال مناسب را انتخاب کرد. علاوه بر شرایط محیطی، میزان فشار و ویژگی های سیستمی که اتصالات در آن به کار گرفته می شود نیز بایستی در هنگام خرید اتصالات در نظر گرفته شود.
نحوه عملکرد و ویژگی های اتصالات (واسطه) BSP
اتصالات BSP به طور کلی از سه بخش تشکیل می شوند که شامل بدنه، مهره و بخش درونی که دارای رزوه است، هستند. عملکرد این نوع اتصالات به این صورت است که بیرونی ترین بخش از سطح خارجی اتصالات درون لوله قرار می گیرد و با قسمت داخلی لوله کاملا جفت می شود، به گونه ای که اتصال به صورت کامل آب بندی می شود. در واقع عملکرد این اتصالات به وسیله تماس دو فلز انجام می شود.
در هنگام کاربرد اتصالات (واسطه) BSP بایستی به این موضوع دقت کرد که به دلیل نوع این اتصال که فلز به فلز است، در صورت استفاده نادرست و سفت و محکم کردن بیش از حد اتصال، می تواند باعث آسیب به سیستم و یا پیچ ها شود. علاوه بر این هنگام استفاده بایستی اتصالات به خوبی روانکاری و گریس مالی شوند.
اتصالات BSP به دو دسته کلی تقسیم می شوند که شامل BSPT و BSPP هستند. اتصالات BSPT به صورت مخروطی شکل بوده و هر چه قدر به سمت قسمت انتهایی آن پیش رویم، قطر آن کمتر می شود. اما اتصالات BSPP به صورت لوله ای و موازی ساخته می شوند و قطر ابتدا و انتهای آن کاملا برابر است.
یکی از مواردی که هنگام خرید این نوع اتصالات بایستی به آن دقت کرد، میزان تراکم دندانه های درونی یا بیرونی پیچ است. این ویژگی در اتصالات بسیار شبیه به هم بوده و بایستی در انتخاب مناسب اتصال دقت بسیار کرد تا پیچ و مهره کاملا با هم سازگار باشند.

هیچ محصولی یافت نشد.