یکی از انواع شیلنگ که در صنایع مختلف به کار برده می شود، شیلنگ باد یا شلنگ کمپرسوری می باشد. این نوع شلنگ ها معمولا از جنس لاستیک، نخ و یا پی وی سی ساخته می شوند. ساختار این نوع شلنگ به گونه ای است می تواند تحمل فشار بار بالایی را داشته باشد. شلنگ باد سیمی و شلنگ باد نخی از محصولات موجود هستند.

لایه بیرونی این نوع شلنگ، از الیاف نخ فشرده و ضخیم تولید می شود که باعث می شود تا مقاومت بالایی در شرایط مختلف داشته باشند. کاربرد شلنگ باد معمولا در دستگاه های پمپ باد، کارواش ها، تعمیرگاه ها می باشد. در واقع این نوع شلنگ بیشتر مناسب برای امور بادی است در مواردی مانند دریل بادی، کمپرسورهای بادی، پیستوله، پیکور، فرز بادی و… به کار برده می شود.
ویژگی ها و قابلیت های شلنگ باد
این نوع شلنگ ها هوای فشرده درون کمپرسور را به ابزارهای بادی انتقال می دهند و نوع آنها معمولا با توجه به دبی ابزاری که از شلنگ استفاده می کند، مشخص می شود. جنس، ضخامت و قطر شلنگ نیز بایستی متناسب با ابزاری باشد که قرار است از شلنگ استفاده کند.

طول شلنگ باد برای استفاده در موارد مختلف بایستی بیشتر از 10 متر و کمتر 15 متر باشد. این ابعاد باعث می شود که وسایلی که از شلنگ استفاده می کنند، دچار افت فشار و کاهش قدرت نشوند.

برای خرید این نوع شلنگ ها، بایستی به مواد مختلفی توجه کرد. جنس مواد اولیه به کار رفته در این شلنگ ها، برند تولید کننده این محصول، سایز شلنگ، قطر و لایه درونی آن و… از جمله مواردی هستند که باید هنگام خرید شلنگ باد به آنها دقت کرد.

علاوه بر این بایستی به استانداردهای این محصول و میزان مقاومت آن در مقابل فشار و عوامل دیگر نیز توجه کرد. تولید کنندگان بایستی هنگام تولید این محصولات استانداردها و قوانین مختلفی را رعایت کنند، چرا که رعایت استانداردها باعث تولید محصولی درجه یک می شود که بازدهی و طول عمر بالایی دارد.

شیلنگ های باد دارای انواع مختلفی شامل شلنگ های فنری، فشار قوی و نخی هستند که هر کدام کاربردها و قابلیت های مخصوص به خود را دارند. این نوع شلنگ ها در مقابل ضربه و یا سایش مقاومت بالایی دارند و با اطمینان و بسیار آسان می توان از آنها در ابزارهای بادی، خطوط تولید، تعمیرات خودرو و… استفاده کرد.

بایستی به این موضوع نیز اشاره کرد که برخی از انواع شیلنگ های پنوماتیک یا باد، از ترموپلاستیک ساخته می شوند. در واقع این ماده پلیمری بوده که به صورت یک یا چند لایه تولید می شود. از انواع شلنگ های باد ترموپلاستیکی می توان به شیلنگ های پلی آمید، پلی اورتان، پی وی سی، پلی اتیلن و پلی پروپیلن اشاره کرد.

وظیفه اصلی شلنگ باد در سیستم ها و ابزارهای مختلف، انتقال هوای تحت فشار به دستگاه ها، ابزارها، سوپاپ ها و… است. لایه های داخلی این نوع شلنگ ها به گونه ای ساخته می شوند که دارای مقاومت و طول عمر بالایی داشته باشند. الیاف های تقویت شده به صورت یک یا چند لایه بافت داخلی محصول را تشکیل می دهند. قسمت بیرونی شلنگ نیز به وسیله مواد مقاوم و محافظ های خارجی پوشانده می شود.

قرارگیری شلنگ بر روی دستگاه مورد نظر به وسیله اتصالات مخصوص آن شلنگ انجام می شود. همچنین قطر و ضخامت دیواره شلنگ نیز باید متناسب با دستگاه بوده و باعث کاهش فشار نشود.

نمایش یک نتیجه