یکی از تجهیزاتی که به صورت گسترده در تاسیسات ساختمان و صنعت مورد استفاده قرار می گیرد، شیر برقی است. کاربرد این نوع شیرها باعث ایجاد سرعت در انجام کار، قطع و وصل سریع شیر، استفاده از جریان برق با مصرف کم، سرویس دهی به صورت طولانی و مطمئن و… می شود.

به منظور خرید شیر برقی بایستی به این موضوع دقت کرد که این نوع شیرها از دو جز اصلی یعنی بدنه یا شیر اصلی و بویین تشکیل می شوند. بویین از فنر، سیم پیچ ها، شیر و کابل کنترلی و میله آهنی ساخته می شود. بدنه شیر نیز از اجزایی مانند فنر، دیافراگم، ورودی، خروجی و قطعه ای برای مسدود کردن جریان تولید می شود.

در واقع این نوع شیر به وسیله نیروی الکتریکی کار می کند و با استفاده از این نیرو جریان سیال قطع و وصل شده و یا میزان آن تنظیم می شود.
مکانیزم و عملکرد شیر برقی
شیرهای برقی به عنوان یک شیر کنترل شده الکترومکانیکی شناخته می شود و دارای کویل الکتریکی و یک هسته الکترومغناطیس در داخل آن است. این هسته قابلیت جابجایی داشته و عملکرد آن به صورت یک سلونوئید است. هسته یا پیستون در این نوع شیرها زمانی که در حالت عدم تحرک قرار می گیرد، می تواند یک حفره کوچک را ببندد.

زمانی که جریان برق به سلونوئید یا سیم پیچ وارد می شود، یک میدان مغناطیسی به وجود می آید. این میدان باعث ایجاد نیرو در پیستون یا هسته می شود و آن را جابجا می کند. بنابراین باعث ایجاد جریان در شیر و باز و بسته شدن آن می شود.

شیرهای برقی به منظور باز و بسته و یا کنترل میزان و شدت جریان مایعات مختلف و یا گازها، درون لوله به کار برده می شود. نوع عملکرد و این شیرها می تواند به سه صورت مستقیم، غیر مستقیم و نیمه مستقیم باشد.

بنابراین برای خرید و فروش شیر برقی بایستی به نوع عملکرد آن توجه ویژه ای داشت. در نوع عملکرد مستقیم، یک فنر کوچک، هسته یا پیستون را در قسمت پایین نگه می دارد تا شیر بسته شود. این نوع شیرها برای میزان جریان های کم مورد استفاده قرار می گیرد.

شیرهای برقی با عملکرد غیر مستقیم، به منظور باز و بسته شدن از اختلاف فشار جریان مایع عبوری بین ورودی و خروجی شیر، استفاده می کند. حداقل فشار مورد نیاز برای این نوع شیرها 5/0 بار است. شیر برقی با عملکرد نیمه مستقیم نیز هم می تواند در فشار صفر کار کند و هم می تواند شدت جریان بالا کنترل کند.

قیمت این نوع شیر با توجه به جنس بدنه شیر، نوع عملکرد آن، مینیمم و ماکزیمم فشار خطی و فشار بین ورودی و خروجی شیر و… تعیین می شود.

نمایش 1–12 از 19 نتیجه

1 2