در تجهیزات و ماشین آلات دوار مانند الکتروموتور، هواکش ها و… انتقال قدرت توسط قطعه ای به نام کوپلینگ انجام می شود. در واقع حرکت دورانی موتور از طریق این قطعه به شفت یا محور منتقل می شود و باعث حرکت شفت یا پروانه دستگاه می شود.
ساخت این محصول با مواد اولیه بی کیفیت، باعث آسیب به موتور دستگاه می شود. بنابراین هنگام انتخاب و خرید این قطعه برای دستگاه مورد نظر بایستی به کیفیت مواد اولیه توجه داشت. همچنین فروش کوپلینگ با برندهای مختلف و در سری های گوناگون انجام می شود که هنگام خرید بایستی به آن دقت کرد.
کوپلینگها دارای انواع مختلفی هستند و در طراحی و تولید آنها تنوع وجود دارد. دلیل تنوع در انواع این قطعه، وجود مشکلاتی است که هنگام برقراری ارتباط بین دو محور به وجود می آید. این مشکلات شامل انحراف در زاویه، انحراف شعاعی و انحراف محوری است و طراحی این قطعه باید به گونه ای باشد تا در هنگام کار دستگاه این انحراف ها برطرف شود و مشکلی برای سیستم مورد نظر به وجود نیاورد.

ویژگی های کوپلینگ و انواع آن

به منظور انتخاب و خرید کوپلینگ بایستی با انواع آن آشنایی کامل داشت و با توجه نوع این محصول، انتخاب صحیحی انجام داد. قیمت هر یک از انواع این قطعه، با توجه به ویژگی ها و کارایی هر کدام تعیین می شود.
کوپلینگها به طور کلی به دو دسته صلب و انعطاف پذیر تقسیم می شوند؛
کوپلینگهای صلب انعطاف پذیر نبوده و در مقابل انحرافات تحمل بسیار کمی دارند. همچنین قابلیت جذب لرزش و ارتعاشات را نداشته و در ساخت آن از مواد پلیمری استفاده نمی شود. البته در خرید این نوع از کوپلینگ ها بایستی به این موضوع نیز اشاره کرد که برخی از انواع این دسته، می توانند یک نمونه از انحراف را تحمل کنند.
انواع مدل های کوپلینگهای صلب بایستی به انواع فلنجی، غلافی، موف، مخروطی، دندانه ای و زنجیری اشاره کرد که هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارا می باشند.
کوپلینگ انعطاف پذیر نوع دیگری است که در مقابل انواع انحرافات مانند محوری، شعاعی و زاویه ای تحمل بالایی دارند. البته بایستی به این موضوع نیز اشاره کرد که برخی از انواع دسته انعطاف پذیر می توانند در مقابل نوع خاصی از انحرافات سازگار باشند.
از انواع کوپلینگ های انعطاف پذیر می توان انواع دیافراگمی، جیسلینگر، اشمیت، آرواره ای، حلزونی، میله ای، الاستومری، رشته ای، دیسکی، دنده ای و فلنجی بوش دار لاستیکی را نام برد.

نمایش 1–12 از 23 نتیجه

1 2