یکی از اصلی ترین بخش های سیستم های هیدرولیک که در بخش های مختلف آن تاثیر فراوانی دارد، شیر هیدرولیک است. این نوع شیر به عنوان کنترل کننده و واحد فرمان این سیستم ها شناخته می شوند. شیرآلات هیدرولیک را می توان از نظر نوع تحریک و یا نوع عملکرد دسته بندی نمود.

برای انتخاب و خرید شیرهای هیدرولیک در میان انواع مختلفی که تولید و در بازار عرضه می شوند، بایستی نوعی را انتخاب کرد که باعث عملکرد بهتر سیستم می شود. علاوه بر این شیر مناسب برای سیستم هیدرولیک، بایستی از نظر قیمت و اقتصادی نیز به صرفه باشد.
عوامل موثر بر انتخاب و خرید شیر هیدرولیک  
به منظور خرید و فروش این نوع شیرآلات بایستی به کاربرد و نوع کاربری این شیرها دقت داشت. این نوع شیرها در انواع کنترل فشار، کنترل جریان و کنترل جهت به کار گرفته می شوند و برای انتخاب آنها باید توجه کرد که به چه منظوری به کار گرفته می شوند.

علاوه بر این شیر هیدرولیک از نظر نوع تحریک نیز دارای انواع مختلفی است که هنگام خرید بایستی مورد توجه قرار گیرد. شیرهای دستی، مکانیکی، سلونوئیدی و هوایی از انواع شیرآلات هیدرولیکی هستند.

یکی دیگر از عواملی که در عملکرد سیستم هیدرولیک اهمیت قابل توجهی دارد و هنگام خرید باید به آن توجه کرد، سایز و اندازه شیر است. سایز شیر در عملکرد درست سیستم هیدرولیک تاثیر گذار است. اگر فشار در سیستم بالا باشد و شیر با سایز کوچک انتخاب شود، شیر نمی تواند جریان را به خوبی از خود عبور دهد و سیال به صورت کامل از شیر عبور داده نمی شود. همچنین زمانی که سایز شیر بزرگتر باشد، سیستم دچار افت فشار خواهد شد.

علاوه بر این بایستی به این نکته نیز در هنگام خرید شیر توجه کرد که شیر قبل استفاده و تحریک، دارای دو حالت نرمال باز و نرمال بسته است. بنابراین بایستی دقت کرد که سیستم مطابق با چه حالتی از شیر طراحی شده است.

یکی از مواردی که در انتخاب و خرید شیر هیدرولیک نقش قابل توجهی دارد، نوع سیالی که قرار است از شیر عبور داده شود، می باشد. در سیستم هیدرولیکی سیال بایستی انرژی تولید شده را به اجزایی مانند سیلندرها و هیدروموتورها برساند.

سیال در سیستم هیدرولیک که از شیر عبور می کند، می تواند موادی مانند نفت، آب، روغن، مواد شیمیایی و… باشد. هر یک از مواد در سیستم دارای ویژگی های مخصوص به خود هستند و در کاربری های مختلفی به کار گرفته می شوند.

نمایش دادن همه 10 نتیجه