یکی از انواع شیرهایی که در صنایع مختلف و به منظور قطع، وصل و کنترل جریان انواع سیال ها و گاز در خطوط لوله کشی به کار برده می شوند، شیر صنعتی است. این شیرها در در نیروگاه ها، صنایع پتروشیمی، استخراج نفت، معادن، سیستم فاضلاب ها، سیستم های تجاری، مسکونی و… مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع شیرها به دلیل کاربرد بسیار گسترده ای که در صنایع مختلف دارند، در انواع و مدل های مختلفی تولید و به فروش می رسند. گاهی از شیرهای صنعتی به منظور جلوگیری از بازگشت مواد در جریان و همچنین تنظیم میزان جریان عبوری سیالات استفاده می شوند. علاوه بر این، این نوع شیرها به منظور حفظ ایمنی دستگاه های صنعتی در مقابل فشار و دمای بالای سیال نیز به کار برده می شوند.
انواع شیر صنعتی و کاربرد آن
برای فروش و خرید شیرآلات صنعتی بایستی به مواردی مانند نوع شیر، مواد تشکیل دهنده آن، کاربرد شیر، نوع اتصال مانند فلنجی، جوشی و رزوه ای و… توجه کرد. قیمت شیر صنعتی نیز با توجه به این موارد و عوامل دیگری مانند برند تولید کننده شیر تعیین می شود.

یکی از انواع شیرآلات صنعتی، شیر دروازه ای است. این نوع دارای دیسک به شکل گیت بوده و به صورت عمودی جریان را قطع و وصل می کند. این نوع شیر معمولا برای تنظیم و کنترل جریان کاربرد ندارد و دارای عملکرد مناسب و افت فشار بسیار کمی می باشد.

شیر کروی مدل دیگری است که با استفاده از حرکت خطی جریان را قطع و وصل و یا تنظیم می کند. این نوع شیرهای صنعتی دارای دیسک گلوب است و نشتی آن نسبت به سایر شیرها کمتر می باشد.

نوع توپی شیرهای صنعتی، از دیسک توپی در ساختار آن و برای قطع و وصل جریان استفاده می شود. با چرخش 90 درجه ای توپی در این شیرها، جریان سیال قطع می شود و عملکرد بسیار سریعی در فشار و دماهای بالا دارند.

شیرهای پروانه ای نوع دیگری از شیر صنعتی است که با سرعت بسیار بالایی مایع مورد نظر را از خود عبور می دهد. این نوع شیرها در مقایسه با انواع دیگر، وزن سبکی داشته و برای نصب نیاز به فضای کمی دارند.

شیر سوزنی یا نیدل ولو نوع دیگری از شیرهای صنعتی است که عملکرد آن به صورت دستی می باشد. در ساختار این نوع به جای دیسک از پیستون یا سوزن استفاده می شود. از مزین مهم این نوع می توان به تنظیم دقیق ریان ورودی و کنترل جریان سیال اشاره کرد.

شیر اطمینان نیز نوع دیگری است که برای محافظت تجهیزات صنعتی در مقابل فشارهای بالا استفاده می شود و باعث ایمنی بیشتر هنگام کار دستگاه ها می گردد.

نمایش 1–12 از 27 نتیجه

1 2 3